Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
24 kwietnia
To wyjątkowe święto, ustanowione przez UNESCO, stało się okazją do promowania czytelnictwa wśród naszych uczniów. Biblioteka tętniła życiem, a to za sprawą różnych czytelniczych aktywności.
1.Warsztaty literacko-plastyczne
Najmłodsi uczniowie mieli okazję wziąć udział w warsztatach czytelniczych „Tu czytamy” przeprowadzonych przez panią Magdalenę Biedrończyk i panią Agnieszkę Blazy. Podczas spotkań dzieci odkrywały magię słowa pisanego poprzez wspólną głośną lekturę, kreatywne zabawy i animacje. Dzięki pasji pań prowadzących nasi uczniowie przekonali się, że czytanie to niesamowita przygoda i sposób na poznawanie świata.
2. Akcja czytelnicza „Nie oceniaj książki po okładce”
W bibliotece został przygotowany specjalny regał wypełniony książkami obłożonymi w stare gazety. Zasada była prosta: należało wybrać i wypożyczyć jedną z nich na podstawie przygotowanego opisu, nie znając jej tytułu ani autora. Inicjatywa służyła przełamaniu czytelniczych rutyn, dostarczeniu uczniom nowych literackich doznań i skłonieniu ich do wyjścia poza ulubione schematy na rzecz gatunków, po które dotąd rzadziej sięgali.
3.Biblioteczna loteria z nagrodami
Dla fanów literackich wyzwań przygotowano loterię biblioteczną, w której wzięło udział aż sześćdziesięcioro ośmioro uczniów. Zadanie wcale nie było łatwe. Uczniowie losowali karty pracy i ruszali między regały, by odnaleźć konkretne tytuły na podstawie opisów. Trzeba było wykazać się sprytem, odszukać autora i poprawnie spisać numer ISBN. Wszystkie wypełnione karty trafiły do specjalnego pudełka. Emocje sięgnęły zenitu w środę, 29 kwietnia, podczas wielkiego finału. Na podstawie losowania wyłoniliśmy piętnaścioro zwycięzców, do których trafiły nagrody książkowe.
4.Wystawka pt. „Pozostawione w książkach”
Uwagę wszystkich przykuła wystawka na korytarzu. Mogliśmy zobaczyć kolekcję przedmiotów pozostawionych, przez naszych czytelników, w zwracanych książkach. Odręczne notatki, tajemnicze rysunki, zabawne wiadomości, a nawet własnoręcznie robione zakładki – to dowód na to, że każda książka ma swoją historię tworzoną przez naszych czytelników.
Dziękuję wszystkim za wspólną zabawę! Do zobaczenia przy bibliotecznych regałach!