-
- budowaliśmy przytulne schrony z koców i materaców, ponieważ chcieliśmy poczuć się dokładnie tak, jak Bastian, główny bohater książki, ukrywający się na szkolnym strychu;
- składaliśmy z papieru cylindry, takie jak nosił mini-ludek Ykik;
- rysowaliśmy mapę Fantazjany, zaznaczaliśmy na niej miejsca, które odwiedził dzielny Atreju;
- budowaliśmy z kubeczków siedzibę Dziecięcej Cesarzowej;
- pracowaliśmy metodą „główki kapusty”, odkrywanie kolejnych warstw pytań i zadań ukrytych w papierowej kuli przyniosło uczniom mnóstwo emocji.
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
24 kwietnia
To wyjątkowe święto, ustanowione przez UNESCO, stało się okazją do promowania czytelnictwa wśród naszych uczniów. Biblioteka tętniła życiem, a to za sprawą różnych czytelniczych aktywności.
1.Warsztaty literacko-plastyczne
Najmłodsi uczniowie mieli okazję wziąć udział w warsztatach czytelniczych „Tu czytamy” przeprowadzonych przez panią Magdalenę Biedrończyk i panią Agnieszkę Blazy. Podczas spotkań dzieci odkrywały magię słowa pisanego poprzez wspólną głośną lekturę, kreatywne zabawy i animacje. Dzięki pasji pań prowadzących nasi uczniowie przekonali się, że czytanie to niesamowita przygoda i sposób na poznawanie świata.
2. Akcja czytelnicza „Nie oceniaj książki po okładce”
W bibliotece został przygotowany specjalny regał wypełniony książkami obłożonymi w stare gazety. Zasada była prosta: należało wybrać i wypożyczyć jedną z nich na podstawie przygotowanego opisu, nie znając jej tytułu ani autora. Inicjatywa służyła przełamaniu czytelniczych rutyn, dostarczeniu uczniom nowych literackich doznań i skłonieniu ich do wyjścia poza ulubione schematy na rzecz gatunków, po które dotąd rzadziej sięgali.
- gier i zabaw ruchowych angażujących wyobraźnię.
- warsztatów plastycznych, podczas których powstają ciekawe prace i projekty uczniów,
- swobodnej twórczości, gdzie każdy może wyrazić siebie.
Od stycznia w bibliotece realizujemy międzynarodowy projekt „Na ratunek emocjom” we współpracy z Wydawnictwem Mamania. Na zajęcia zapisało się aż trzydzieścioro troje uczniów klas drugich. Spotykamy się raz w tygodniu; czytamy, bawimy się odkrywając i oswajając świat uczuć. Drugoklasiści z ogromnym zaangażowaniem i niesłabnącym entuzjazmem biorą udział w cyklu zajęć. Naszymi przewodnikami w tej podróży jest wyjątkowa literatura dziecięca.
Do tej pory wspólnie czytaliśmy i omawialiśmy takie tytuły jak:
- „Kolorowy potwór” – który pomógł nam uporządkować i nazwać podstawowe emocje;
- „A co, jeśli zje mnie wieloryb?” – dzięki któremu oswoiliśmy dziecięce lęki;
- książki z serii „Nieustraszeni” oraz „Wielka księga supermocy” – budujące poczucie własnej wartości i pewność siebie;
- „A królik słuchał” – to była piękna lekcja empatii.
Zajęcia opierały się na metodach aktywizujących, w programie spotkań znalazły się prace twórcze, elementy muzykoterapii i relaksacji, masażyki relaksacyjne, wizualizacje, gry drużynowe i zabawa terenowa.
Realizacja zadań z kalendarza adwentowego
stała się dla czytelników wyjątkowym sposobem na radosne oczekiwanie na święta.
Towarzyszył nam tajemniczy skrzat,
który każdego dnia zostawiał w skrzynce pocztowej kartę z zadaniami
angażującymi uczniów w kreatywne i literackie wyzwania.
Pierwszoklasiści zostali oficjalnie przyjęci do grona czytelników biblioteki. Wypełnili szereg zadań związanych z czytelnictwem i książkami, aby móc w pełni korzystać z naszego księgozbioru.

Nasi czytelniczy już drugi rok z rzędu zdobywają „supermoce”
poprzez udział w akacji czytelniczej KLUB SUPERMOCY,
w ramach której muszą przeczytać cztery książki i wykonać dwa wyzwania czytelnicze.
Do tej pory piętnaścioro uczniów zrealizowało wszystkie zadania
i wylosowało upominek ufundowany przez Radę Rodziców.
Wiele nagród jeszcze do rozdania, więc zapraszam do udziału w akcji.


Uczniowie klasy VI b odwiedzili Miejską Bibliotekę Publiczną w Żorach, aby przypomnieć sobie najsłynniejszą śląską legendę o Skarbniku – duchu i strażniku kopalni, który pomaga górnikom w niedoli i wskazuje im właściwą drogę.
Historia ta stała się punktem wyjścia do ważnych rozmów o dorastaniu, odpowiedzialności i trudnych wyborach, jakie stawia przed młodymi ludźmi życie. Zajęcia, jak zwykle, były bardzo ciekawe i inspirujące.
Za nami już kolejne andrzejki w naszej bibliotece nawiązujące do literatury, tym razem do sagi o Harrym Potterze. To była magiczna podróż do świata Hogwartu, łącząca tradycyjne polskie obrzędy andrzejkowe z elementami uniwersum J.K. Rowling. Celem przedsięwzięcia było zachęcenie uczniów do wspólnej zabawy, czytelnictwa i poznawania tradycji w atrakcyjnej formie.
W ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych uczniowie klas II-VIII licznie zaangażowali się w konkurs ze znajomości treści wybranych lektur szkolnych, w przypadku uczniów klas II–IV pytania dotyczyły przede wszystkim bajek, baśni i legend. Celem konkursu było aktywizowanie uczniów i propagowanie czytelnictwa lektur szkolnych.



































































































