Z inicjatywy naszej uczennicy Igi zebraliśmy grupę chętnych czwartoklasistów do wspólnego czytania i zabaw z tekstem. W czasie zajęć ruszyliśmy w podróż śladami bohaterów kultowej książki Michaela Ende „Niekończąca się historia”.  W spotkaniach regularnie uczestniczy czternaścioro uczniów.
Podczas spotkań zachwycamy się niesamowitą wyobraźnią autora. Michael Ende stworzył uniwersum, które do dziś fascynuje bogactwem szczegółów. Bezkresna Fantazjana zachwyca unikalnymi stworzeniami, magicznymi krainami i głębokim przesłaniem o sile ludzkich marzeń. Odkrywanie tak ciekawie zaprojektowanego świata jest dla nas przyjemnością i wielką inspiracją.
Literacką fikcję przenosimy do świata realnego poprzez świetną zabawę i kreatywne zadania. Oto co do tej pory działo się na naszych zajęciach: 
    • budowaliśmy przytulne schrony z koców i materaców, ponieważ chcieliśmy poczuć się dokładnie tak, jak Bastian, główny bohater książki, ukrywający się na szkolnym strychu; 
    • składaliśmy z papieru cylindry, takie jak nosił mini-ludek Ykik;
    • rysowaliśmy mapę Fantazjany, zaznaczaliśmy na niej miejsca, które odwiedził dzielny Atreju;
    • budowaliśmy z kubeczków siedzibę Dziecięcej Cesarzowej;
    • pracowaliśmy metodą „główki kapusty”, odkrywanie kolejnych warstw pytań i zadań ukrytych w papierowej kuli przyniosło uczniom mnóstwo emocji.

Dziękujemy uczestnikom za wspólną przygodę. Książki naprawdę mają moc przenoszenia nas w inne światy! Zapraszamy do biblioteki po kolejne literackie inspiracje.

 Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

24 kwietnia

To wyjątkowe święto, ustanowione przez UNESCO, stało się okazją do promowania czytelnictwa wśród naszych uczniów. Biblioteka tętniła życiem, a to za sprawą różnych czytelniczych aktywności.

1.Warsztaty literacko-plastyczne

Najmłodsi uczniowie mieli okazję wziąć udział w warsztatach czytelniczych „Tu czytamy” przeprowadzonych przez panią Magdalenę Biedrończyk i panią Agnieszkę Blazy. Podczas spotkań dzieci odkrywały magię słowa pisanego poprzez wspólną głośną lekturę, kreatywne zabawy i animacje. Dzięki pasji pań prowadzących nasi uczniowie przekonali się, że czytanie to niesamowita przygoda i sposób na poznawanie świata.

 

2. Akcja czytelnicza „Nie oceniaj książki po okładce”  

W bibliotece został przygotowany specjalny regał wypełniony książkami obłożonymi w stare gazety. Zasada była prosta: należało wybrać i wypożyczyć jedną z nich na podstawie przygotowanego opisu, nie znając jej tytułu ani autora. Inicjatywa służyła przełamaniu czytelniczych rutyn, dostarczeniu uczniom nowych literackich doznań i skłonieniu ich do wyjścia poza ulubione schematy na rzecz gatunków, po które dotąd rzadziej sięgali. 

3.Biblioteczna loteria z nagrodami 
Dla fanów literackich wyzwań przygotowano loterię biblioteczną, w której wzięło udział aż sześćdziesięcioro ośmioro uczniów. Zadanie wcale nie było łatwe. Uczniowie losowali karty pracy i ruszali między regały, by odnaleźć konkretne tytuły na podstawie opisów. Trzeba było wykazać się sprytem, odszukać autora i poprawnie spisać numer ISBN. Wszystkie wypełnione karty trafiły do specjalnego pudełka. Emocje sięgnęły zenitu w środę, 29 kwietnia, podczas wielkiego finału. Na podstawie losowania wyłoniliśmy piętnaścioro zwycięzców, do których trafiły nagrody książkowe.
4.Wystawka pt. „Pozostawione w książkach”
Uwagę wszystkich przykuła wystawka na korytarzu. Mogliśmy zobaczyć kolekcję przedmiotów pozostawionych, przez naszych czytelników, w zwracanych książkach. Odręczne notatki, tajemnicze rysunki, zabawne wiadomości, a nawet własnoręcznie robione zakładki – to dowód na to, że każda książka ma swoją historię tworzoną przez naszych czytelników.
Dziękuję wszystkim za wspólną zabawę! Do zobaczenia przy bibliotecznych regałach!
Z radością informujemy, że już drugi rok z rzędu w naszej bibliotece odbywają się cykliczne zajęcia czytelnicze w ramach akcji „Czytamy Muminki”. Raz w tygodniu z uczniami klas trzecich przenosimy się do świata stworzonego przez Tove Jansson, by wspólnie śledzić losy ulubionych bohaterów.
Obecnie jesteśmy w trakcie lektury trzeciego tomu serii, ale nasze spotkania to znacznie więcej niż samo czytanie. Każdy rozdział staje się inspiracją do:
  • gier i zabaw ruchowych angażujących wyobraźnię.
  • warsztatów plastycznych, podczas których powstają ciekawe prace i projekty uczniów,
  • swobodnej twórczości, gdzie każdy może wyrazić siebie.
Nasza grupa aktywnie współpracuje również ze świetlicą szkolną. Przygotowaliśmy występy dla młodszych kolegów i koleżanek, dzieląc się z nimi magią opowieści. Ostatnio prawdziwym hitem okazał się układ taneczny, zainspirowany fragmentem książki, w którym Muminki wybierają się na dancing. Uczestnicy zajęć ułożyli choreografię do kultowej piosenki z czołówki Muminków.
Dolina Muminków uczy nas przyjaźni, tolerancji i ciekawości świata. Cieszymy się, że ta wspólna literacka podróż wciąż trwa i przynosi nam tyle radości. Do zobaczenia na kolejnym spotkaniu!

Od stycznia w bibliotece realizujemy międzynarodowy projekt „Na ratunek emocjom” we współpracy z Wydawnictwem Mamania. Na zajęcia zapisało się aż trzydzieścioro troje uczniów klas drugich. Spotykamy się raz w tygodniu; czytamy, bawimy się odkrywając i oswajając świat uczuć. Drugoklasiści z ogromnym zaangażowaniem i niesłabnącym entuzjazmem biorą udział w cyklu zajęć. Naszymi przewodnikami w tej podróży jest wyjątkowa literatura dziecięca.

Do tej pory wspólnie czytaliśmy i omawialiśmy takie tytuły jak:

  • „Kolorowy potwór” – który pomógł nam uporządkować i nazwać podstawowe emocje;
  • „A co, jeśli zje mnie wieloryb?” – dzięki któremu oswoiliśmy dziecięce lęki;
  • książki z serii „Nieustraszeni” oraz „Wielka księga supermocy” – budujące poczucie własnej wartości i pewność siebie;
  • „A królik słuchał” – to była piękna lekcja empatii.

​Zajęcia opierały się na metodach aktywizujących, w programie spotkań znalazły się prace twórcze, elementy muzykoterapii i relaksacji, masażyki relaksacyjne, wizualizacje, gry drużynowe i zabawa terenowa.

Wszystkie te aktywności nie tylko rozwijały inteligencję emocjonalną, ale przede wszystkim doskonaliły umiejętność współpracy w grupie. Dzieci uczyły się wzajemnego wsparcia, aktywnego słuchania i wspólnego rozwiązywania problemów. Dzięki projektowi nasi uczniowie dowiedzieli się, że każde uczucie jest ważne. Gratulujemy wszystkim uczestnikom odwagi w poznawaniu siebie i zachęcamy do dalszego uczestnictwa w zajęciach.

Realizacja zadań z kalendarza adwentowego

stała się dla czytelników wyjątkowym sposobem na radosne oczekiwanie na święta.

Towarzyszył nam tajemniczy skrzat,

który każdego dnia zostawiał w skrzynce pocztowej kartę z zadaniami

angażującymi uczniów w kreatywne i literackie wyzwania.

Pierwszoklasiści zostali oficjalnie przyjęci do grona czytelników biblioteki. Wypełnili szereg zadań związanych z czytelnictwem i książkami, aby móc w pełni korzystać z naszego księgozbioru.

Czytaj dalej

Nasi czytelniczy już drugi rok z rzędu zdobywają „supermoce”

poprzez udział w akacji czytelniczej KLUB SUPERMOCY,

w ramach której muszą przeczytać cztery książki i wykonać dwa wyzwania czytelnicze.

Do tej pory piętnaścioro uczniów zrealizowało wszystkie zadania

i wylosowało upominek ufundowany przez Radę Rodziców.

Wiele nagród jeszcze do rozdania, więc zapraszam do udziału w akcji.

Uczeń losuje nagrodę

 

Uczniowie nagrodzeni pozują do zdjęcia

 

Uczniowie klasy VI b odwiedzili Miejską Bibliotekę Publiczną w Żorach, aby przypomnieć sobie najsłynniejszą śląską legendę o Skarbniku – duchu i strażniku kopalni, który pomaga górnikom w niedoli i wskazuje im właściwą drogę.

Historia ta stała się punktem wyjścia do ważnych rozmów o dorastaniu, odpowiedzialności i trudnych wyborach, jakie stawia przed młodymi ludźmi życie. Zajęcia, jak zwykle, były bardzo ciekawe i inspirujące.

 

Za nami już kolejne andrzejki w naszej bibliotece nawiązujące do literatury, tym razem do sagi o Harrym Potterze. To była magiczna podróż do świata Hogwartu, łącząca tradycyjne polskie obrzędy andrzejkowe z elementami uniwersum J.K. Rowling. Celem przedsięwzięcia było zachęcenie uczniów do wspólnej zabawy, czytelnictwa i poznawania tradycji w atrakcyjnej formie.

Czytaj dalej

W ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych uczniowie klas II-VIII licznie zaangażowali się w konkurs ze znajomości treści wybranych lektur szkolnych, w przypadku uczniów klas II–IV pytania dotyczyły przede wszystkim bajek, baśni i legend. Celem konkursu było aktywizowanie uczniów i propagowanie czytelnictwa lektur szkolnych.

Czytaj dalej