Nasi uczniowie znów licznie zgromadzili się w czasie przerwy, aby posłuchać ciekawej książki. W Dniu Kobiet wybrałam lekturę dedykowaną przede wszystkim małym i dużym kobietom – pt. „Dziewczynki latają wysoko” autorstwa Raquel Diaz Reguera.

 

To wyjątkowa książka poruszająca bardzo ważny temat –  o dodawaniu komuś skrzydeł i podcinaniu skrzydeł. Zapraszam do przeczytania jej krótkiego fragmentu:

„Nie wiem, czy słyszeliście kiedyś o panu CHCIEĆ – TO – MÓC,

to on jest odpowiedzialny za tkanie skrzydeł.

To niewidoczne skrzydła, ale każdy, kto ma zamiar spełnić

jakieś swoje marzenia, nieświadomie takie nosi.

 

Istnieje jednak również podstępna banda, która przeszkadza innym w spełnianiu marzeń.

Dowodzi nią pan NIE – UDA – CI – SIĘ. Członkowie tej bandy starają się doprowadzić do tego, by skrzydła tkane przez pana CHCIEĆ -TO – MÓC do niczego się nie przydały. A jak można sprawić, żeby dziewczynki, które przecież mają skrzydła, nigdzie nie poleciały? To proste: te złe typy podrzucają im do kieszeni, butów i plecaków małe kamyczki…”

Po wysłuchaniu tekstu dzieci zastanawiały się nad tym, co symbolizują skrzydła i kamienie w tym utworze. Uczniowie od razu wskazali, że skrzydła to marzenia. Nieco więcej problemów sprawiło dzieciom ustalenie co wyrażają, obrazują kamienie. Wspólnie znaleźliśmy odpowiedź na to pytanie – kamyczki to różne stereotypy przypisywane dziewczynkom, które czasami podcinają im skrzydła.

Nie tylko dziewczynkom, ale wszystkim uczniom życzę, aby spełniły się Wasze marzenia. Nie zapominajcie, że CHCIEĆ TO MÓC.