W ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych uczniowie kl. I – III brali udział w warsztatach czytelniczych „Tu czytamy”, których celem było zachęcenie dzieci do samodzielnego czytania, rozwijanie ich wyobraźni i zainteresowań oraz świadomości emocjonalnej. Warsztaty przeprowadziła pani Agnieszka Blazy, współpracująca z Wydawnictwem Zakamarki. W czasie zajęć książka stanowiła główną inspirację do zabawy, dyskusji i tworzenia. 

Część uczniów brała udział w warsztatach detektywistycznych, zrealizowanych na podstawie książki z serii Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai, w której to, młodzi detektywi rozwiązują szereg ciekawych zagadek, przeżywając przy tym niesamowite przygody. Uczestnicy mieli okazję wcielić się w rolę detektywów, tworząc portret pamięciowy oszusta i rozwiązując sprawę zniknięcia diamentów w sklepie jubilerskim.

Tematem przewodnim warsztatów w innych klasach była opowieść o dziewczynce imieniem Karusia i Piaskowym Wilku. To piękna historia o przyjaźni, emocjach oraz relacjach w domu, gdzie świat rzeczywisty przeplata się ze światem dziecięcej fantazji. Uczniowie m.in. tworzyli wyjątkowe ilustracje nawiązujące do treści tej książki.

Pozostali uczniowie wzięli udział w warsztatach opartych na książce o przyjaźni, ale też trudnych relacjach z rówieśnikami – pt. Mattis i jego przygody. W czasie warsztatów uczniowie stworzyli klasowe książeczki z rysunkami  przedstawiającymi ich szkolne wspomnienia.

Zajęcia pobudziły ciekawość czytelniczą uczestników, o czym świadczył entuzjazm dzieci w czasie realizowania zadań oraz liczna grupa uczniów, którzy zdecydowali się zakupić omawiane w trakcie warsztatów książki. Dziękujemy pani Agnieszce Blazy za ciekawe, inspirujące i pouczające warsztaty.