Dnia 2 kwietnia przypada rocznica urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. Autora baśni znanych dzieciom na całym świecie. Andersen pisał również wiersze, opowiadania i sztuki teatralne.

Napisał prawie 160 baśni, a jego książki zostały przetłumaczone na około 125 języków. Pierwszy zbiór baśni – Baśnie opowiedziane dla dzieci – został wydany w Kopenhadze w 1835 roku. Andersen mawiał, że jego „baśnie to pudełka: dzieci oglądają opakowanie, a dorośli mają zajrzeć do wnętrza”. Nie chciał, by jego baśnie uznano za dzieła wyłącznie dla dzieci. W wielu baśniach w osobach głównych bohaterów Andersen przedstawiał samego siebie.

 

Kto nie zna Baśni Andersena? Te najbardziej znane, które przyniosły autorowi wielki rozgłos i sławę to m.in.: Dziewczynka  z zapałkami, Calineczka, Królowa Śniegu, Świniopas, Brzydkie kaczątko, Słowik.

W biblioteczne każdego z nas znajduje się książka, której okładkę widzicie z prawej strony. Dla dorosłych to piękne wspomnienie dzieciństwa.

W baśniach Andersena dobro zawsze zwycięża; autor podpowiada swoim czytelnikom, że warto być dobrym człowiekiem.

 

Kliknij w zdjęcie z lewej strony i zobacz pełny rozmiar plakatu z ciekawostkami o życiu Andersena.

Krystyna Kuliczkowska – historyk i krytyk literacki – o Andersenie napisała:

„Każdy nosi w sobie jakąś Andersenowską bajkę, która tak zachwyciła go w dzieciństwie, że nie może zapomnieć tego wstrząsu, bajkę, która urosła wraz z nim, odkrywając coraz głębsze, coraz bliższe w miarę dojrzewania, warstwy.”