21 lutego to dzień, w którym jest obchodzony Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Święto zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Jego data upamiętnia wydarzenia
w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku pięciu studentów uniwersytetu w Dhace zginęło podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Według ONZ co najmniej 40% spośród języków używanych na świecie w roku 2016 zagrożonych było wyginięciem. Od 1950 r. zanikło 250 języków. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma
w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.

Uczniowie naszej szkoły z klas I- VIII po raz kolejny włączyli się w świętowanie. Przygotowane przez organizatorów zadania obejmowały:

– plakat Ortograficzna mandala,

– konkurs Jak dobrze znasz polskie przysłowia?,

– konkurs Wykreśl słowo,

-Kahoot Poprawna polszczyzna,

-quiz interaktywny Znajdź synonim,

– akcję Weź ze sobą dobre słowo i zapamiętaj jego pisownię.

– radiowe wprawki Mówimy – tylko w jakim celu?

– kody językowe- Mówmy poprawnie

Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego upłynęły w bardzo twórczej i radosnej atmosferze. Uczniowie zaangażowali się w rozwiązywanie zadań zarówno w klasie jak i na terenie placówki. Mamy nadzieję, że uczniowie choć w niewielkim stopniu uświadomili sobie, że język polski jest nie tylko jednym z symboli narodowych, ale także naszym skarbem, zatem wszyscy powinniśmy o niego dbać nie tylko od święta, ale na co dzień.

Już Franciszek Ksawery Dmochowski apelował:  „A nade wszystko szanuj mowę twą ojczystą, nie znać języka swego – hańbą oczywistą”.