budkaOd tysięcy lat pszczoły i inne owady zapylające zapewniają ludzkości różnorodność pożywienia. Poprzez swoją ciężką pracę  pozwalają nam cieszyć się smakiem owoców, warzyw itp. Faktem jest, że gdy ich zabraknie nie wiadomo jak będzie wyglądała nasza kuchnia. Szacuje się, że 80% naszej żywności zawdzięczamy owadom, które skutecznie zapylają rośliny.

Czasy dla naszych pożytecznych przyjaciół są ciężkie. Chemia stosowana w naszych ogródkach i na naszych polach nie sprzyja ich populacji. Sygnały telefonów komórkowych, nawigacja satelitarna skutecznie dezorientują owady, które nie potrafią wrócić do swoich gniazd i uli. Nadszedł taki czas, że chcąc nie chcąc musimy się o nie zatroszczyć. Sadownicy i plantatorzy już o tym wiedzą. Czas abyśmy i my zaprzyjaźniali się z pszczołą murarką w naszych ogródkach.

Jak sama nazwa wskazuje pszczoła murarka wykorzystując zebrany pyłek kwiatowy muruje gniazda dla swojego potomstwa. Czasem w ziemi, częściej w  różnego rodzaju szczelinach i szparach w drewnianych elementach naszych domów. Pszczoły te są samotnikami. Nie mają potrzeby ochrony swoich gniazd, więc są bezpieczne dla ludzi. W ciągu swojego krótkiego życia (parę tygodni) odwiedzają ok. 40 tys. kwiatów.

Samorząd Uczniowski naszej szkoły zaproponował abyśmy wspólnie (dzieci i rodzice)  stworzyli „luksusowe” ekohotele  dla tych owadów. Rada Rodziców będzie mocno popierała tę akcję. Uważamy, że budowanie świadomości ekologicznej naszych dzieci jest bardzo ważne. Wspólne tworzenie (razem z dziećmi) ekohoteli dla pszczół w tych „zalatanych czasach” będzie również wartością dodaną.

Na stronie internetowej będziemy Państwa informować co do szczegółów akcji. Bardzo liczymy na Waszą przychylność i zaangażowanie.