Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych to największy obecnie bieg pamięci organizowany w Polsce. Jego celem jest uczczenie pamięci przedstawicieli podziemia antykomunistycznego, którzy starali się wyrwać Polskę z podległości ZSRR po zakończeniu II wojny światowej.

W tym roku 1 marca, tj. w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbyła się X edycja tego biegu, a na terenie naszego miasta, piąta z kolei po 3 letniej przerwie. Poprzednio bieg ten organizowany był w latach 2015-2018 na terenie Lasu „Dębina”.

Tegoroczna edycja miała charakter Biegu Wilczków – Biegu Pamięci na dystansie 1963 metrów skierowanego przede wszystkim do dzieci i młodzieży. Organizatorami przedsięwzięcia były Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 6 w Żorach oraz Placówka Wsparcia Dziennego, Świetlica „Horyzont” w Żorach. Bieg odbył się dzięki wsparciu wolontariuszy: absolwentów i uczniów szkoły w Kleszczowie oraz drużyn harcerskich działających na terenie szkoły.
Do startu zgłosiło się 120 osób, obejmujących przedstawicieli przedszkola, szkoły podstawowej, absolwentów szkoły oraz wychowanków Klubu Młodzieżowego „Wataha” z Placówki Wsparcia Dziennego „Horyzont” oraz gościnnie uczniów klasy mundurowej wojskowej z Liceum Ogólnokształcącego nr 3 im. Zbigniewa Herberta w Żorach.

Trasa obejmująca 1963 metry biegła polnymi i leśnymi ścieżkami z terenu żorskiego Śmieszka do lasu znajdującego się w okolicy ul. Targowej w Żorach. Każdy z uczestników biegu otrzymał pamiątkowy drewniany medal, a najlepsi biegacze i biegaczki młodego pokolenia statuetki drewniane oraz nagrody przekazane dla trzech najlepszych zawodników przez ogólnopolskiego organizatora.Współzawodnictwo zakończyło się następującymi wynikami:
I miejsce w kat. OPEN zajął – Patryk Szymura – wychowanek Klubu Młodzieżowego „Wataha”, uczeń VIII klasy SP-17 Żory
II miejsce w kat. OPEN zajął – Nikodem Kostka – absolwent ZSP6 Żory, uczeń I LO im. Karola Miarki w Żorach
III miejsce w kat. OPEN zajął – Jakub Łuszczyński – absolwent ZSP6 Żory, uczeń I LO im. Karola Miarki w Żorach
I miejsce w kat. ŻEŃSKIEJ zajęła – Maja Gliwińska – wychowanka Klubu Młodzieżowego „Wataha”, uczennica VII klasy SP-13 Żory