8 maja br. uczniowie z klasy 3a i 3b przystąpili do I Komunii Świętej. Była to uroczystość, podczas której zaangażowani byli uczniowie jak i rodzice. Na zakończenie tzw. „białego tygodnia”  udaliśmy się na pielgrzymkę dziękczynną. Uczestniczyły w niej 63 osoby (dzieci z rodzinami wraz z księdzem Krzysztofem i katechetką).

Nasze pielgrzymowanie rozpoczęło się od zbiórki na placu kościelnym, o godzinie 8:00. Pierwszym celem naszego wyjazdu była miejscowość o nazwie Święta Anna. Tam na miejscu uczestniczyliśmy we Mszy świętej w pięknym Sanktuarium, w którym znajduje się cudowna figura św. Anny, w towarzystwie Matki Bożej i Dzieciątka Jezus, która czczona jest w tym miejscu od ponad pięciuset lat. Opiekunkami Sanktuarium są siostry zakonne – mniszki dominikańskie, które prowadzą życie ściśle klauzurowe (zamknięte). Po Mszy św. udało nam się porozmawiać jedną z sióstr. Było to bardzo ubogacające spotkanie. Siostra opowiedziała dzieciom, na czym polega życie w zakonie zamkniętym. Przedstawiła nam też historię klasztoru, cudownej figury oraz wspomniała o tym, że życie klauzurowe bez telefonów i Internetu jest jednak możliwe, ku zaskoczeniu dzieci.

Po Mszy świętej dziękczynnej i spotkaniu z siostrą, udaliśmy się w dalszą drogę. Kolejnym punktem naszego pielgrzymowania było Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej – Patronki Rodzin. Sanktuarium to jest częścią zespołu klasztornego Ojców Paulinów, ważnym ośrodkiem pielgrzymkowym na trasie z Krakowa oraz ze Śląska na Jasną Górę. O godzinie 14:00 dzieci w raz z rodzinami spotkały się tam z bratem zakonnym, który opowiedział wszystkim piękną historię tego miejsca, związaną z cudowną figurką i źródełkiem w pobliżu kościoła. Z relacji uczniów wynika, że najbardziej podobało im się to, że mogli przymierzyć jego habit zakonny oraz dowiedzieć się, jak nazywają się wszystkie części takiego stroju.

Po zapoznaniu się z historią miejsca rozpoczął się najbardziej oczekiwany moment – rekreacja na świeżym powietrzu. Rodzice klas trzecich zorganizowali wspólnego grilla, pieczenie kiełbasek. Nie zabrakło rozmów, zabawy, grania w piłkę nożną, koszykówkę oraz zabawy z najmłodszymi.

Nasza pielgrzymka na długo zostanie w pamięci wszystkich uczestników. Cieszymy się, że pogoda nam dopisała i mogliśmy wspólnie spędzić ten radosny czas.

Zapraszam do foto relacji zamieszczonej w galerii. Katechetka Elżbieta Leszner