Drogi Czytelniku,

2 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Święto to zostało ustanowione w 1967 roku przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi (IBBY), aby promować literaturę dla najmłodszych czytelników.

Każdego roku gospodarzem święta jest inne państwo. Przywilejem gospodarza jest decydowanie o temacie obchodów i zaproszenie wybitnego autora, który napisze wiadomość do dzieci z całego świata oraz znanego ilustratora, który zaprojektuje plakat.

Polska również była gospodarzem Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci w 1980 roku, a hasło przewodnie obchodów brzmiało „Książka moim oknem na świat”.

Tegorocznym organizatorem święta książki jest Słowenia. Autorem listu do dzieci jest Peter Svetina a plakat zilustrowany został przez Damijana Stepančiča. Hasło brzmi „Hunger for words”, czyli „Głód słów”.

Oto fragment listu napisany przez słoweńskiego autora:

„Słowa w poezji i opowiadaniach są jedzeniem. Nie jedzenie dla ciała, nie jedzenie, które może wypełnić żołądek. Ale pokarm dla ducha i pokarm dla duszy. (…)

Głód słów objawia się inaczej: jako ponuractwo, nieświadomość, arogancja. Ludzie cierpiący z powodu takiego głodu nie zdają sobie sprawy, że ich dusze drżą z zimna, że ​​przechodzą obok siebie, nie zauważając. Część ich świata ucieka przed nimi, nie wiedząc o tym.

Ten rodzaj głodu zaspokaja poezja i opowiadania.”

 

To święto nieprzypadkowo obchodzone jest 2 kwietnia. W ten dzień, w 1805 roku, urodził się duński pisarz i poeta Hans Christian Andersen, autor takich klasyków jak Brzydkie kaczątko, Calineczka czy Dziewczyna z zapałkami.

Jeżeli ten temat Cię zainteresował – zapraszam na stronę internetową Międzynarodowej Rady ds. Książek dla Młodych (IBBY), gdzie zawartych jest więcej informacji.

Tutaj znajdziesz tłumaczenie całego listu oraz plakat tegorocznych obchodów.

Miłej lektury!