Informacje na temat zajęć świetlicowych

Zajęcia świetlicowe są organizowane zgodnie z rocznym planem pracy świetlicy. Tematyka zajęć uwzględnia święta i uroczystości roku kalendarzowego oraz założenia programu profilaktyki i programu wychowawczego szkoły.

Zajęcia są prowadzone zgodnie z tygodniowymi kręgami tematycznymi a realizowane poprzez:

• pogadanki i zabawy rozwijające fantazję, zainteresowania uczniów oraz umiejętność wypowiada się,
  • gry i zabawy interakcyjne sprzyjające integracji grupy,
  • zajęcia plastyczno-techniczne,
  • zajęcia z elementami muzykoterapii,
  • zajęcia czytelnicze,
  • zajęcia ruchowe w sali gimnastycznej oraz na boisku szkolnym,
  • zajęcia audiowizualne (oglądanie bajek i filmów),
  • zagadki i łamigłówki.

Harmonogram zajęć:

• zajęcia obowiązkowe na dywanie lub przy stolikach, w czasie których realizowane są założenia wynikające z planu pracy;
  • zajęcia wg zainteresowań i upodobań dzieci.

Podczas przebywania w świetlicy dzieci mają możliwość zjedzenia posiłku przyniesionego z domu. Uczniowie mają możliwość odrabiania zadań domowych, jednak z uwagi na czynniki lokalowe i dużą liczbę dzieci – warunki ku temu nie są komfortowe.

Główne zadania pracy wychowawczej:

• bezpieczeństwo uczniów,
  • promocja zdrowia,
  • kształtowanie nawyków kultury osobistej,
  • przysposobienie społeczne i szkolne,
  • profilaktyka uzależnień,
  • tradycje narodowe i ludowe,
  • kształtowanie nawyku ochrony środowiska,
  • rozwijanie zainteresowań i uzdolnień,
  • rozwijanie wyobraźni, aktywności twórczej i zdolności manualnych wychowanków.