W dniu dzisiejszym obchodzimy wyjątkową rocznicę związaną z naszym Patronem, a mianowicie 200 rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki. Z tej okazji na terenie naszej szkoły została przygotowana przez Pana Roberta Nowaka gra szkolna „Operacja Bonawentura”.

Podczas gry uczniowie będą mogli się wcielić w rolę grupy kryptologów. Celem trzyosobowych zespołów startujących w grze będzie odnalezienie na terenie szkoły 5 kluczy szyfrów, które pomogą im odszyfrować zakodowane ciekawostki z życia naszego Bohatera.

Kryptologia to dziedzina wojskowości, w której bardzo duże dokonania mają polscy matematycy, którzy w trakcie II wojny światowej złamali kod niemieckiej maszyny szyfrującej ENIGMA. Obliczenia matematyczne są też bliskie naszemu Patronowi, ponieważ jako wykształcony inżynier budowania fortyfikacji wojskowych nieraz się nimi posługiwał. Połączenie więc poszukiwań historycznych z pracą kryptologiczną ma za zadanie poszerzyć umiejętności naszych uczniów o poznanie metody przenikania się dwóch przedmiotów jakimi są matematyka i historia. Po zakończeniu gry, która potrwa do poniedziałku opublikujemy zadania na naszej stronie.

Robert Nowak

nauczyciel historii