Hymniczne spotkania muzyczne,
czyli odwiedziny w Kleszczowie gości z Narodowego Centrum Kultury z Warszawy

Pada komenda „Do hymnu!”

Co robić każdy wie, sprawa oczywista, ale czy na pewno?

Mazurek Dąbrowskiego… utwór dość dobrze znany. Pojawia się na każdej naszej szkolnej uroczystości, jest gościem spotkań kulturalnych i państwowych.

Jego melodia towarzyszy marynarzom podnoszącym banderę narodową oraz reprezentacjom sportowym rozgrywającym swoje spotkania międzynarodowe.

Prosta melodia jednak mająca w sobie moc głębokich emocji, łzy szczęścia mistrzów olimpijskich i zadumę żołnierzy pełniących służbę wartowniczą. Śpiewany na stadionach i w halach, w szkołach i przedszkolach, głosem niskim i wysokim, przez dzieci i dorosłych.
To, że Mazurek Dąbrowskiego to hymn państwowy, każdy wie, ale gdyby zadać pytanie  czym jest pieśń hymniczna, to już odpowiedź nie jest taka prosta.

A właśnie pieśniom hymnicznym poświęcony był ogólnopolski konkurs „Do hymnu!” organizowany przez Narodowe Centrum Kultury z Warszawy. Celem konkursu było zapoznanie uczestników z innymi pieśniami, które w przeszłości pełniły zaszczytną funkcję polskiego hymnu i uczczenie 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Konkurs jest to wyjątkowy, ponieważ do udziału w nim zakwalifikowane zostało tylko 350 szkół z całej Polski. Zadanie konkursowe nie było łatwe, ponieważ udział              w wykonaniu konkursowym musiało wziąć co najmniej 50% uczniów całej szkoły.       W naszym przypadku były to klasy II, IV, V, VI, VII oraz VIII. Wszyscy pod okiem naszego nieocenionego pana Andrzeja Marcińca przez cały wrzesień oraz połowę października szlifowali wykonanie trzech wybranych przez naszą szkołę utworów: Mazurka Dąbrowskiego – pieśń obowiązkowa oraz Marszu Polonia i Roty – dwóch utworów wybranych przez nas z listy dodatkowych utworów. Przesłuchanie konkursowe było wielkim wydarzeniem, ponieważ oprócz gości z Warszawy, którzy przeprowadzili profesjonalne nagranie konkursowe byli również w naszej szkole obecni goście specjalni: gość z Kuratorium Oświaty w Rybniku, pan Ireneusz Komorowski, Naczelnik Wydziału Edukacji pani Bożena Dąbrowska oraz Aleksandra Okoń-Pacler

Dodatkowo wykonanie wzbogacone zostało piękną dekoracją przygotowaną przez panie Kornelię Wolak i Sylwię Kadłubek-Kopańską. Uczniowie wystąpili w galowych strojach, które przyozdobiły piękne biało-czerwone kotyliony przygotowane przez panią Agnieszkę Stanieczek, a pani Aleksandra Machoczek zadbała o przyozdobienie warkoczyków dziewcząt czerwonymi wstążkami.

Teraz pozostaje trzymać kciuki za wynik, który przyzna nam jury w Warszawie.

RN