12 czerwca wybraliśmy się na wycieczkę na Jurę Krakowsko- Częstochowską.

Czekało tam na nas wiele atrakcji. Najpierw odwiedziliśmy Muzeum Dawnych Rzemiosł „Stary Młyn” w Żarkach, by cofnąć się w czasie do świata autentycznych narzędzi, maszyn i urządzeń wykorzystywanych kiedyś przez rzemieślników, np. bednarzy, kowali czy szewców. Wysłuchaliśmy również interesujących opowieści o miejscach, przedmiotach i zasłużonych dla Żarek ludziach. Kolejnym punktem naszej przygody był Ogrodzieniec. Wzięliśmy udział w żywej lekcji historii, podczas której wysłuchaliśmy ciekawych i intrygujących faktów z epoki średniowiecza, poznaliśmy realia życia różnych klas społecznych, a także mieliśmy możliwość wzięcia do ręki wiernej repliki miecza czy topora. Podczas lekcji nie zabrakło również zabaw sprawnościowych jak np. walki na miecze sportowe. Następnie zwiedzaliśmy ruiny zamku i podziwialiśmy piękną panoramę. Po tych atrakcjach pojechaliśmy do Pieskowej Skały. W zamkowych wnętrzach obejrzeliśmy wystawy stałe poświęcone malarstwu. Przespacerowaliśmy się również trasą zewnętrzną, podziwiając dziedzińce, krużganki, Skałę Dorotki oraz loggię widokową. Z tarasów mogliśmy podziwiać przepiękny ogród włoski. Nie zapomnieliśmy również o podejściu pod słynną Maczugę Herkulesa. Ostatnim punktem programu była Pustynia Błędowska, na którą weszliśmy  z punktu widokowego „Róża Wiatrów”. Warto było tutaj przyjechać, by poczuć wiatr we włosach i zakopać stopy w piasku.