Kilka przydatnych wskazówek dla dzieci i rodziców

  1. Korzystanie z programu antywirusowego. Regularne skanowanie komputera pod  kątem wirusów i złośliwego oprogramowania.
  2. Tworzenie bezpiecznych i skomplikowanych haseł. Warto mieć inne hasło do każdego portalu i profilu (w sytuacji, kiedy hasło do jednego miejsca zostanie wykradzione, inne hasła pozostaną bezpieczne). Wykorzystywanie generatorów haseł dostępnych w sieci.
  3. Nie podawanie w internecie żadnych prywatnych danych tj. numer PESEL, adres, nazwisko czy numer telefonu. Bezpieczniej jest unikać serwisów wymagających podania takich danych.
  4. Nie pobieranie plików z niepewnych źródeł.
  5. Zachowanie ostrożności w odniesieniu do wiadomości e-mail od nieznanych nadawców. Nie pobieranie załączonych w nich plików oraz nie wchodzenie na strony z linków w takich wiadomościach, ponieważ mogą one zawierać złośliwe oprogramowanie.
  6. Unikanie nawiązywania relacji z nieznajomymi osobami. Bezpieczniej odrzucić zaproszenia na portalach społecznościowych od osób, których nie znamy.
  7. Dokładne czytanie regulaminów przy korzystaniu z aplikacji czy stron internetowych. Ostrożność w klikaniu “Akceptuję” czy “Potwierdzam”. W ten sposób udziela się zezwoleń na dostęp do wielu informacji, np. uzyskanie dostępu do lokalizacji czy treści w telefonie.
  8. Zwracanie uwagi czy witryna, z której korzystasz, posiada certyfikat SSL (https://). Dzięki certyfikatom SSL transakcje w sklepach internetowych są o wiele bardziej bezpieczne.