IMG_5328_marcin_slodczykOd wieków w noc św. Andrzeja panny spotykały się na wspólnym wróżeniu by zaspokoić swoją ciekawość i uchylić nieco rąbka tajemnicy dotyczącej przyszłości. Kawalerowie spotykali się nieco wcześniej – w wigilię dnia, któremu  patronuje św. Katarzyna. A jak zaglądano w przyszłość?

Wróżono sobie z lanego wosku lub ołowiu, wyciągano karteczki  z imionami spod poduszki, ustawiano buty w szeregu itd. Tego wieczoru wróżbom nie było końca.

By tradycji stało się zadość, również i w naszej szkole 30 listopada odbyły się andrzejki.
Na początku, na sali gimnastycznej dzieci w teorii  zapoznały się z obrzędowością ludową  związaną ze świętowaniem nocy św. Andrzeja.  Następnie udały się do wyznaczonych sal, gdzie miały okazję wykorzystać w praktyce wcześniej zdobyte wiadomości.  Samorząd uczniowski przygotował wiele stanowisk z wróżbami. Każde z nich gromadziło wokół siebie wielu zainteresowanych i ciekawych swojej przyszłości uczniów.  Potem był jeszcze czas na poczęstunek i zabawę we własnym gronie.
A czy wróżby się spełnią? Nie to jest najważniejsze. Najważniejsza była możliwość poznania staropolskich obyczajów i tradycji oraz radosnego i twórczego spędzenia czasu na wspólnej zabawie.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zadbali o tak miły andrzejkowy wieczór.

Zdjęcia dzięki uprzejmości p. Marcina Słodczyka