W tym tygodniu uczniowie klas siódmych i ósmych mieli okazję zapoznać się z zasadami profilaktyki choroby, jaką jest czerniak.

Dowiedzieli się, czym jest ta choroba, kto jest najbardziej na nią narażony, zapoznali się z zasadami przeprowadzania samobadania.

Jednak najważniejsze jest to, iż każdy uczeń zrozumiał wagę profilaktyki oraz dbania o zdrowie, zrozumiał, co to jest odpowiedzialność zdrowotna i konsekwencja jej zaniechania                     w kontekście czerniaka.
Nie bez znaczenia jest również wpływ naszych uczniów na bliskich, aby zachęcali bliskich do podjęcia działań profilaktycznych.

Złote zasady ochrony przed czerniakiem

• Raz w miesiącu dokładnie oglądaj swoją skórę – sprawdź, czy Twoje znamiona nie zmieniają się lub, czy nie pojawiły się nowe,
  • Jeśli zauważysz, że coś podejrzanego dzieje się z Twoim znamieniem, niezwłocznie udaj się do dermatologa lub chirurga-onkologa,
  • Unikaj słońca w godzinach 11.00-16.00,
  • Nie opalaj się w solarium!
  • Przynajmniej raz na rok odwiedzaj kontrolnie dermatologa lub chirurga-onkologa,
  • Jeśli chcesz się opalać, rób to z głową – pamiętaj o stosowaniu filtrów UV, noszeniu czapki i okularów przeciwsłonecznych,