Maj jest miesiącem poświęconym książce oraz czytelnictwu. W tym miesiącu przypada Dzień Bibliotekarzy i Bibliotek.

Z tej okazji członkinie Koła Przyjaciół Biblioteki oraz uczniowie piątej klasy przygotowali uroczysty apel pt. „Sąd nad książką”, podczas którego próbowali rozstrzygnąć problem, czy we współczesnym świecie potrzebna jest książka.
W rozprawie udział wzięli: sędzia, prokurator, obrońca. Ponadto głos mieli świadkowie obrony i oskarżenia. Wypowiadała się też oskarżona, czyli książka. Wobec wielu argumentów przeciwko książce obrońca nie pozostawił wątpliwości, że nie może ona zniknąć z naszego życia, gdyż kształtuje wyobraźnię, wzbogaca słownictwo, nie wzbudza agresji, jest łatwo dostępna, towarzyszy w chwilach samotności. Potwierdzili to też uczniowie, którzy mieli możliwość wypowiedzenia się w tej sprawie.

Po rozważeniu problemu Sąd ogłosił, że:
– książka jest ważnym elementem naszego życia,
– z książki nie można zrezygnować,
– książka może współistnieć z innymi środkami przekazu, wspierając je i uzupełniając.

Ponadto na tablicach w bibliotece zostały zaprezentowane: okolicznościowa wystawa
„O książce kilka razy naj” oraz wykonane przez uczniów piątej klasy plakaty promujące książki .

„Książki są bramą, przez którą wychodzisz na ulicę, mówiła Patricia. Dzięki nim uczysz się, mądrzejesz, podróżujesz, marzysz, wyobrażasz sobie, przeżywasz losy innych, swoje życie mnożysz razy tysiąc. Ciekawe, czy ktoś da ci więcej za tak niewiele. Pomagają też odpędzić różne złe rzeczy– samotność, upiory i tym podobne … Czasem się zastanawiam, jak możecie znieść to wszystko wy, które nie czytacie.”
Arturo Pérez-Reverte – „Królowa Południa”